Görme engelli görgü tanığının ifadesiyle 12 yıl hapis yatan mahkumdan polise dava

ABD’nin Chicago kentinde ‘cinayet’ suçlamasıyla 12 yıl boyunca hapishanede kalan bir mahkum, hakkında beyanda bulunan görgü tanığının ‘resmi olarak kör’ olduğunun ortaya çıkmasının ardından polis hakkında dava açtı.

The Telegraph gazetesinin haberine göre, Darien Harris, aralık ayında hapishaneden tahliye edildiğinde 76 yıllık hapis cezası infaz ediliyordu. Haksız yere mahkum edilen kişilerin haklarının savunulması için kurulan Chicago merkezli İbra Projesi isimli kurum, görgü tanığının ileri derecede glokomu (karasu, göz tansiyonu) olduğunu ve görme problemleriyle ilgili yalan beyanda bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

‘ŞEKER HASTALIĞIN GÖRME YETİNİ ETKİLİYOR MU?’ DİYE SORULMUŞTU

Buna göre, görgü tanığı, olaydan dokuz yıl önce ‘yasal olarak kör’ ilan edilmesine rağmen, şüphelilerin arasından Harris’i seçmiş, kendisini mahkemede de teşhis etmişti. Tanık, beyanında Harris’in silah sesleri duyduğu sırada bir akaryakıt istasyonunun yakınlarında motorlu scooter’ını sürdüğünü ve bir kişinin bir tabancayı doğrulttuğunu gördüğünü anlatmıştı. Tanık, silahlı saldırganın kendisine çarptığını da iddia etmişti.

Hakim, o dönemde 18 yaşında olan siyah ABD’li Darien Harris’in 2011 yılında South Side Chicago’daki bir akaryakıt istasyonunda düzenlenen ve can kayıplarının yaşandığı silahlı saldırıyla bağlantılı olarak mahkum etmişti. Harris’in avukatı, o dönemde görülen duruşmalarda, tanığa diyabet (şeker) hastalığının görme yetisini etkileyip etkilemediğini sormuş, tanık ise herhangi bir sorun yaşamadığını söylemişti.

‘MALİ YARDIM ALMIYORUM, İŞ BULAMIYORUM, OKULA GİTMEM DE ZOR…’

Öte yandan, mahkeme kayıtları, görgü tanığının, mahkeme başlamadan neredeyse 10 sene önce resmi olarak ‘kör’ ilan edildiğini ortaya koydu. Akaryakıt istasyonunda çalışan bir kişi de Darien Harris’in silahlı saldırgan olmadığını söyledi. Harris, nisan ayında federal medeni haklar davasına başvurarak polis hakkında dava açtı, polisin sahte kanıt hazırladığını ve görgü tanıklarını yalan beyan vermeye zorladığını iddia etti.

Bugün 30 yaşında olan Harris, Chicago Tribune gazetesine verdiği demeçte, hâlâ hayatını yeniden kurmaya çalıştığını anlattı. Harris, “Herhangi mali bir yardım almıyorum. Hâlâ bir suçlu (muamelesi görüyorum) yani iş bulamıyorum. Okula gitmem de zor” diye konuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir